Manevriranja
Veber, predsednik DZ je sklical predstavnike civilne družbe, da bi se pogovarjali o demokraciji in institutih neposredne demokracije. Gibanje Vseslovenska ljudska vstaja ima zadržan odnos do kredibilnosti in legitimnosti vlade Alenke Bratušek, glede obojega meni, da vlada niti državni zbor nimata ne kredibilnosti ne legitimnosti. Gibanje VLV ne zavrača dialoga, vendar ga bodo vzpostavili le s kredibilno in legitimno oblastjo.
“Stranke nove koalicije so s politikantskim manevriranjem preprečile, da bi v času najhujše politične krize prišlo do kredibilne prehodne vlade, ki bi jo vodili moralno in politično neoporečni strokovnjaki,” je povedal Uroš Lubej iz gibanja VLV.
Lubej je ob tem spomnil slovensko javnost na prelomljene besede predsednikov SD Igorja Lukšiča, DL Gregorja Viranta in DeSUS Karla Erjavca ob izbruhu protestov in politične krize, da so za Slovenijo edina rešitev predčasne volitve. Predstavnikov VLV k Vebru ne bo, razen v malo verjetnem primeru, če bo izpolnjenih šest njihovih zahtev. Med njimi odstop vlade in poslancev državnega zbora ter ljubljanskega župana Zorana Jankovića, poleg tega pa še razpis predčasnih volitev v roku šestih mesecev.
Za zakon za uravnoteženje javnih financ (ZUJF) bi morali prispevati vsi in ne samo javni sektor, saj tudi krize ni povzročil javni sektor, ampak prezadolženo gospodarstvo, izčrpavanje podjetij s strani novodobnih lastnikov in nepravilna gospodarska politika v RS. Dogajanja se niso zgodila sama od sebe, ampak jih je ukazovala ali podpirala dnevna politika, pa naj odgovarja zdaj iz sebe, ne po slovenskem ljudstvu.
Pri lastninjenju še preostalih državnih podjetij, bi morala vlada v zakonodajo vgraditi varovalke za onemogočanje izčrpavanja podjetij, kolikor jih še je, lastniki pa morajo s svojim celotnim premoženjem jamčiti za obstoj podjetja. Doslej je politika omogočala divje lastninjenje in bogatenje lastnikov, ti pa so lahko nekaznovano pobirali dobiček in s tem tako podjetje uničili, oziroma ga prenesli v tujino, torej ga ukradli in pospravili na varno.
Korupcijo bi bilo treba kriminalizirati, funkcionarju, ki bi mu bila dokazana oziroma bi mu bil dokazan sum neupravičenega bogatenja, pa prepovedati kakršno koli kandidaturo. Funkcionar bi moral v tem primeru odstopiti, ne glede na to, kdo je. V tem smislu bi bilo potrebno posodobiti zakonodajo in zagotoviti za dosledno izvrševanje. Če spoštovanje državnih institucij ne deluje samodejno, je treba pač dodatno uzakoniti spoštovanje odločb in sklepov.
Uvesti bi bilo treba neposredne volitve poslancev in zmanjšati število le-teh lahko tudi do polovice ter omogočiti tudi odpoklic poslanca, saj so zdaj zavarovani kot ogrožene živalske vrste. Takšna demokracija, ko si politika podaja vladanje in ministrovanja po pink-ponk mizi, ni vzdržna resne države. Referendume je mogoče omejiti zelo preprosto z denarjem: pobudnik referenduma naj ga plača ali tisti, ki je naredil slab zakonski predlog.
Poslanci, ministri in predsednica vlade nimajo države v lasti, v fevdu, kot si mislijo v svoji eri. Vsa kadrovanja, ki so bila narejena v odhodu Janševe vlade, bi bilo potrebno zaračunati politični stranki, ki si je to privoščila pod Janševo oblastjo, pa bi to nobeni več ne hodilo po pameti. Pri denarju se pač vse začne in neha.